Як захистити себе та свої права в Польщі

Багато українців, які працюють в Польщі, помилково вважають, що трудовий контракт не є обов’язковим навіть при наявності легальної роботи. Відсутність трудового договору може спричинити дуже неприємні наслідки, як для працівника, так і для роботодавця. Працівник, в такому випадку, не має ніяких гарантій, що йому заплатять за виконану роботу. Варто відзначити, що навіть з його наявністю вас можуть постаратися обдурити з грошима. Подібні випадки вже неодноразово були зафіксовані.

Види трудового контракту в Польщі

У Польщі існує декілька різновидів трудового контракту:

Umowa zlecenia

Даний вид трудового контракту є договором в рамках цивільного права і регулюється Цивільним Кодексом. Тобто, якщо роз’яснити це простими словами, то права працівника будуть регулюватися лише тим, що прописано в самому контракті, навіть якщо це не сходиться з Трудовим кодексом Польщі. Тому потрібно дуже уважно ознайомитися то всім, що там буде написано. Це допоможе захистити себе.

Umowa o dzieło

Даний вид договору так само регулюється Цивільним Кодексом (ст. 627- 647 ЦК). Особи, прийняті на роботу на підставі такого контракту, не мають захисту і права на одержання допомоги, які забезпечує трудовий договір (umowa o pracę). Такий вид контракту не дає права працівникові на премії, пенсійні посібники або пільги від соціального фонду.

Umowa o pracę

Найкращий контракт для працівника, оскільки регулюється трудовим кодексом. Цей трудовий контракт вигідний для працівника, але не вигідний для роботодавця. Так як на підставі цього трудового контракту роботодавець зобов’язаний зареєструвати працівника в Установі соціального страхування в Польщі (ZUS), де зобов’язаний платити повний страховий пакет, збори в пенсійний фонд і т. д.

Важливо! При підписанні одного з перших двох контрактів необхідно отримати консультацію юриста. У таких контрактах може бути багато “підводних каменів”, які можна не помітити через погане знання мови або польского трудового законодавства.

Що робити якщо не виплатили гроші після нелегальної роботи?

Якщо ви працювали нелегально і вам не виплатили зарплату, можна розраховувати на повернення своїх грошей. Для цього необхіодно звернутись в декілька адміністративних структур (в такій послідовності, як вказано нижче):

  • Państwowa Inspekcja Pracy (Державна інспекція праці);
  • Straż Graniczna;
  • Urząd skarbowy.

Оскільки робота була незаконною, важливо мати хоча-б якісь докази. Це можуть бути листи, записи телефонних дзвінків, повідомлення або свідчення людей. Але малоймовірно, що люди будуть свідчити проти роботодавця, на якого вони працюють.

Як не дати себе обдурити роботодавцю?

Якщо ви поїхали працювати в Польщу, то повинні бути впевнені в тому, що ваш роботодавець платить за вас всі обов’язкові податки: страхові і пенсійні витрати. Він має право вимагати рапорт ZUS RMUA. Такий рапорт роботодавець зобов’язаний надати до 28 лютого за попередній рік.

Це не до кінця правда, так як іноземний працівник, відповідно до закону, може отримати таку інформацію від роботодавця в будь-який момент. Таку інформацію можна вимагати від роботодавця не частіше, ніж один раз на місяць за попередній місяць.

Якщо ж ви підписали трудовий контракт umowa o pracę, то можете залишатися спокійними. В цьому випадку, навіть якщо щось піде не так, то суд завжди стає на бік працівника.

Будьте пильними та погоджуйтесь тільки на офіційну роботу!

Як захистити себе та свої права в Польщі
5 (100%) Голосів: 3